Na Pražském hradě byla zahájena putovní výstava o pomoci českým krajanům v Chorvatsku

 

V úterý 2. dubna 2024 se v prostorách Jižních zahrad Pražského hradu uskutečnila vernisáž putovní výstavy „Milí Češi, zdravíme z Chorvatska“. Výstava o české pomoci našim krajanům a záchraně 1500 českých dětí v Chorvatsku, které se v r. 1991 ocitly v bojové zóně během tzv. „Domovinské války“, připomíná dnešním generacím solidaritu Čechů s nevinnými obětmi válečných konfliktů a poukazuje na zásadní lidskou dimenzi, která se skrývá za každou pomocí obětem kteréhokoliv válečného konfliktu.

Neopominutelnou částí výstavy je i téma reciprocity, která se za pomoc vždy vrací svým poskytovatelům zpět, jako tomu bylo v případě povodní v r. 2002. Aktuálnost poselství výstavy je v dnešní Evropě stále zřejmá, jak ve svých inauguračních projevech vyjádřili ministr vnitra Vít Rakušan i první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák. Podobně se vyjádřila v projevu rovněž chorvatská velvyslankyně Ljiljana Pancirov, která vedle historických událostí současně hovořila i o významu české komunity v Chorvatsku a historické i současné blízkosti mezi národy Čechů a Chorvatů.

Zásadní byla na pražské inauguraci přítomnost chorvatských Čechů. Přímo z oblasti Daruvaru přijela do Čech patnáctičlenná delegace vedení Svazu Čechů v Chorvatsku v čele s předsedkyní svazu Annou Marií Štruml Tuček, poslancem za českou menšinu Vladimírem Bílkem a místo-hejtmankou Bělovarsko-bilogorského kraje Tanjou Novotnou Golubič. Mimochodem všichni tři zmínění byli v r. 1991 dětmi, které pobývaly mezi ostatními 1500 dětmi v Česku. Řada z přítomných se tak např. osobně poznala na historických fotografiích na jednotlivých panelech. Z Chorvatska do Česka přijel rovněž český velvyslanec Milan Hovorka. Mezi přítomnými na inauguraci nechyběli zástupci další institucí, jako např. hasičského sboru, který se podílel na zajištění záchranných činností, ale především nechyběli chorvatští Češi, kteří dnes již žijí v České republice. Nejsilnější emoci u publika zanechalo vystoupení paní Lenky Janotové, přímé účastnice, ale především hlavní tehdejší organizátorky transportů v místě při záchraně českých dětí. Jak sama vyjádřila, po zveřejnění oficiální výzvy o možnosti přesídlení, přicházeli v září 1991 do české školy Komenského v Daruvaru rodiče s odhodláním zůstat a bránit své rodiště, ale s jedinou prosbou: „Zachraňte naše děti.“ „Zachraňovali jsme tehdy děti české, chorvatské, maďarské i srbské“, dodala s dojetím i po dlouhých 33 letech Lenka Janotová.

Výstava pod oficiální záštitou ministra zahraničí ČR a ministrů vnitra ČR a Chorvatska, kterou pořádá MV ČR ve spolupráci se Správou Pražského hradu, MZV ČR a zástupci města Brna a pražské části Praha 2 se objeví během roku na dalších místech v Praze, Brně a především na několika místech během letní turistické sezóny v Chorvatsku.

Za ministerstvo zahraničí se vedle náměstka Jiřího Kozáka a velvyslance v Chorvatsku Milana Hovorky dále akce zúčastnil zvláštní zmocněnec pro krajany Jiří Krátký. Setkání s krajany z Chorvatska v Praze tak bylo i příležitostí k potvrzení dalších bodů společného česko-chorvatského krajanského programu v roce 2024.

Více o výstavě a historii záchrany českých dětí v r. 1991: Aktuálně
Další články: ČRo, Radio International, ČT

.