Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV a NÚKIB ke kybernetické bezpečnosti

 

Ministerstvo zahraničních věcí a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost společně zdůrazňují rostoucí význam kybernetické bezpečnosti, diplomacie a spolupráce mezi státními orgány pro zachování stability a bezpečnosti v kybernetickém prostoru.

K posílení naší domácí odolnosti je nutné posílit i spolupráci a výměnu informací o kybernetických hrozbách a incidentech na mezinárodní úrovni,“podotýká Lukáš Kintr, ředitel NÚKIB. Právě i tento závazek vychází z několika vrcholných strategických dokumentů ČR.

Kybernetická bezpečnost je základním pilířem moderního světa, kde digitální technologie pronikla do všech oblastí našich životů. Je nezbytné zajistit ochranu naší společnosti proti kybernetickým hrozbám a útokům. 

Věříme, že kybernetická diplomacie hraje klíčovou roli při budování důvěry mezi státy a řešení mezinárodních sporů v kybernetickém prostoru. „Společná diplomacie a dialog jsou nezbytné k dosažení dohod o pravidlech, normách a společných postupech v oblasti kybernetické bezpečnosti o čemž svědčí i nedávné publikování národní pozice ČR k aplikaci mezinárodního práva veřejného v kyberprostoru“ dodává Jan Lipavský, ministr zahraničí.  

V těchto dnech také proběhla Prague Cyber SecurityConference 2024 pod záštitou NÚKIB. Letošní akce měla zvláštní význam, protože si připomínáme páté výročí přijetí Pražských návrhů na zabezpečení 5G přijatých v roce 2019. Tyto návrhy představují významný milník v celosvětovém hledání bezpečných a důvěryhodných dodavatelů pro sítě nové generace.

Program byl zaměřen na globální výzvy a příležitosti pro spolupráci založenou na společných demokratických hodnotách a sdílených prioritách. Diskuse se ponořila do přístupu mnoha zúčastněných stran ke kybernetické bezpečnosti a vznikajícím a převratným technologiím v kontextu národní a mezinárodní bezpečnosti.

„Vzhledem k proměně mezinárodního prostředí je nezbytné, aby demokratické státy držely pospolu. Chránit naše hodnoty musíme nejen offline ale i online. Je potřeba vést i konstruktivní dialog o našich pozicích se zeměmi napříč všemi kontinenty. Kybernetická diplomacie je jedním z hlavních pilířů naší obrany a bezpečnosti,“ dodává k letošnímu programu ministr Lipavský.

I z těchto důvodů podnikl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský cestu za demokratickými partnery do regionu Indo-Pacifiku, aby s nimi mohl přímo diskutovat o současné kybernetické bezpečnosti. Indo-Pacifik je jedním z hlavních hybatelů světového technologického a sociálního růstu, který čelí řadě výzev stejně jako my, zejména ze strany Číny. Konkrétně navštívil Indii, Austrálii a Japonsko. 

Rostoucí význam kyberbezpečnosti potvrzuje i fakt, že v Austrálii byl zřízen post kybernetické attaché pro region Indo-Pacifiku, který za NÚKIB zastává Veronika Kolek Netolická.

„Česká diplomacie musí být schopna čelit kybernetickým výzvám a plnit tak svou bezpečnostní roli. Z těchto důvodů i po transformaci zůstává agenda kybernetické bezpečnosti mezi prioritními úkoly, které se bude nadále věnovat sekce bezpečnostní a multilaterální, protože diplomacie má za úkol nás bránit,“ dále komentuje ministr Lipavský změny na ministerstvu. 

Tímto společným prohlášením potvrzujeme náš zájem na ochraně kybernetického prostoru, podporu kybernetické diplomacie a důležitost spolupráce napříč státní správou. Jsme připraveni spolupracovat na dosažení společných cílů a vytvářet bezpečnější a odolnější prostředí pro Česko.

.