česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace o státním občanství České republiky

Problematiku státního občanství ošetřuje Zákon č. 186/2013 Sb., o státním občanství ČR

Právní úprava od 1. 1. 2014 umožňuje existenci dvojího (či vícenásobného) státního občanství pro české státní občany. V případě nabytí státního občanství jiného státu např. Thajska tedy nedochází ke ztrátě občanství ČR. 

 

ZPŮSOB NABYTÍ STÁTNÍHO OBČANSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY:

1. Narozením

Dítě nabývá státní občanství České republiky narozením, je-li v den jeho narození alespoň jeden z rodičů státním občanem České republiky. Pokud nejsou rodiče k datu narození dítěte manželé, je nutné postupovat dle ustanovení týkajících se určení otcovství (viz níže).

2. Určením otcovství

Pokud nejsou rodiče k datu narození dítěte manželé, je možné využít následující možnosti nabytí státního občanství ČR určením otcovství:

a) Dítě, jehož matka není státní občankou České republiky, avšak je občankou jiného členského státu Evropské unie, Švýcarské konfederace nebo státu, který je smluvní stranou Dohody o Evropském hospodářském prostoru (dále jen „stát Evropské unie"), anebo má trvalý pobyt na území České republiky, anebo je bezdomovkyní, nabývá státní občanství ČR dnem, kdy bylo učiněno souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství státního občana ČR.

b) Dítě, jehož matka není státní občankou České republiky, státu Evropské unie ani nemá trvalý pobyt1 na území České republiky, ani není bezdomovkyní, nabývá státní občanství České republiky dnem, kdy bylo učiněno souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství státního občana České republiky, pokud rodiče prokázali otcovství matričnímu úřadu genetickou zkouškou formou znaleckého posudku podle zákona o znalcích a tlumočnících.

c) Rodiče však také mohou postupovat podle zvláštní úpravy udělení státního občanství dle § 28 zákona, ve kterém je uvedeno, že Ministerstvo vnitra ČR udělí státní občanství ČR dítěti na základě souhlasného prohlášení rodičů o určení otcovství státním občanem ČR a dále na základě posouzení, zda určení otcovství nemělo pouze účelový charakter. Při posouzení se bere v potaz to, zda otec dítěte, ke kterému určil otcovství žije s dítětem ve společné domácnosti, nebo je s dítětem v pravidelném kontaktu, podílí se na výchově dítěte a plní vyživovací povinnost vůči dítěti.

Žádost o státní občanství dle § 28 nemá předepsanou formu. Dostačující je uvést prostou formulaci, že rodiče nezletilého dítěte žádají o udělení občanství dle § 28 zákona s uvedením osobních údajů rodičů a dítěte.

3. Prohlášením

Prohlášením o nabytí státního občanství České republiky může nabýt státní občanství České republiky fyzická osoba uvedená v zákoně o státním občanství ČR.

  1. Prohlášení dle §31 – pro fyzické osoby, které pozbyly české nebo československé státní občanství přede dnem nabytí účinnosti zákona č. 186/2013 Sb.
  2. Prohlášení dle § 32 zákona – pro fyzické osoby, které  byly k 31. prosinci 1992 státními občany České a Slovenské Federativní republiky
  3. Prohlášení dle § 33 zákona – pro fyzické osoby, které se narodily v době od 1. října 1949 do 7. května 1969 mimo území Československé republiky a jeden z rodičů byl ke dni jejího narození československým státním občanem a k 1. lednu 1969 se stal nebo by se stal českým státním občanem.
  4. Prohlášení dle § 34 zákona – pro fyzické osoby, kterým byl neoprávněně vydán doklad prokazující státní občanství České republiky
  5. Zvláštní ustanovení týkající se občanů Slovenské republiky

4. Udělením

Viz Zákon č. 186/2013 Sb., o státním občanství ČR

5. Osvojením

Viz Zákon č. 186/2013 Sb., o státním občanství ČR

6. Nalezením na území ČR

Viz Zákon č. 186/2013 Sb., o státním občanství ČR

7. V souvislosti se svěřením do ústavní, pěstounské nebo jiné formy náhradní péče

Viz Zákon č. 186/2013 Sb., o státním občanství ČR

 

 

POZBÝVÁNÍ STÁTNÍHO OBČANSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY

Jediným zákonným způsobem pozbytí českého státního občanství je od 1. 1. 2014 jeho pozbytí na základě prohlášení o vzdání se státního občanství České republiky (§ 40 zákona o státním občanství ČR). 

K pozbytí státního občanství ČR prohlášením je nutné splnit následující podmínky:

a) trvale se zdržovat v cizině,
b) nebýt v České republice přihlášen k trvalému pobytu a
c) být zároveň státním občanem cizího státu, nebo žádát o nabytí cizího státního občanství a prohlášení o vzdání se státního občanství České republiky činit v souvislosti s nabytím tohoto státního občanství.