Ministr Lipavský se zúčastnil ministerských setkání pořádných během belgického předsednictví v Radě EU
Foto: © MZV ČR / MFA CZ

Ministr Lipavský se zúčastnil ministerských setkání pořádaných během belgického předsednictví v Radě EU

 

Šéf české diplomacie Jan Lipavský se 1. až 3. února v Bruselu zúčastnil hned několika ministerských setkání v rámci belgického předsednictví v Radě Evropské unie. Ministr Lipavský vystoupil na 3. ministerském fóru k Indo-Pacifiku a 24. ministerském setkání EU-ASEAN. Poslední den pracovní cesty byl věnován neformálnímu zasedání Rady pro zahraniční záležitosti, které je známo též pod názvem Gymnich.

Prohlubování spolupráce s demokratickými partnery v indo-pacifické oblasti je jednou z priorit programového prohlášení vlády a bylo podpořeno přijetím národní Strategie pro spolupráci s Indo-Pacifikem, schválené vládou v září 2022. Ministr Lipavský tak vystoupil na ministerském fóru s projevem na téma „Geopolitické a bezpečnostní výzvy v regionu“, ve kterém zmínil nutnost užší spolupráce mezi EU a státy Indo-Pacifiku, a to nejen v bezpečnostních a obchodních otázkách. „Bezpečnost Indo-Pacifiku je úzce propojená a nedělitelná s tou naší. Debata na fóru se nesla v duchu potřeby užší spolupráce, která přinese větší bezpečnost dodavatelských řetězců a větší odolnost vůči budoucím geopolitickým hrozbám. Zdůraznil jsem mimo jiné potřebu zmírnit napětí v Jihočínském moři a Tchajwanské úžině,“ dodal šéf české diplomacie.

Na program Fóra navázalo 24. ministerské setkání EU-ASEAN, na kterém česká delegace hovořila o společných zájmech obou uskupení a možnostech posílení spolupráce zemí ASEAN s Českem, především v oblasti obchodu, digitální agendy a bezpečnostní spolupráce. Ministr měl na okraj jednání také řadu bilaterálních setkání, konkrétně s ministry zahraničí Bangladéše, Filipín, Kambodži a Vietnamu a náměstky ministrů Austrálie a Japonska.

V sobotu 3. února pokračoval ministr Lipavský ve svém pracovním programu neformálním zasedáním Rady Evropské unie pro zahraniční věci (tzv. Gymnich). Toto jednání se koná pravidelně každého půl roku a hostitelskou zemí je vždy stát, který aktuálně předsedá Radě EU. Jednání zahájily členské státy EU debatou o vztazích mezi EU a Afrikou, kdy se zaměřily na otázku nastavení efektivní a oboustranně výhodné spolupráce s africkými státy v kontextu globálního soupeření o vliv, včetně dopadů ruské agrese vůči Ukrajině. „Ve vztazích mezí unií a Afrikou může hrát Česko velmi důležitou roli. Naše historie není totiž zastíněna koloniální minulostí a africké státy nám proto naslouchají. Můžeme jim tak efektivně vysvětlovat naše postoje, a to například k ruské agresi proti Ukrajině a jejím negativním dopadům pro mezinárodní společenství,“ řekl Lipavský.

V rámci druhého bodu jednali šéfové unijních diplomacií o vztazích mezi EU a Tureckem. Ministr Lipavský podpořil pokračování dialogu s Tureckem jakožto důležitým partnerem v řadě oblastí a spojencem v NATO. Prostor pro spolupráci je vedle zahraniční politiky rovněž v oblasti obchodu a kontroly migrace. Ministr současně zdůraznil, že lidská práva a právní stát musí zůstat nedílnou součástí vztahů mezi EU a Tureckem.

galerie

Ministr Lipavský se zúčastnil ministerských setkání pořádných během belgického předsednictví v Radě / Minister Lipavský attended ministerial meetings during the Belgian Presidency of the EU Council

.