75 let Rady Evropy
Foto: Rada Evropy

Rada Evropy: 75 let práce na podporu lidských práv a demokracie

 

Před 75 lety, 5. května 1949, podepsali zástupci 10 evropských států (Belgie, Dánsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Velká Británie) v Londýně smlouvu, kterou byla založena Rada Evropy. Myšlenka založení panevropské organizace se zrodila ze zmaru a utrpení, které Evropa prožila během dvou světových válek. Zaměřuje se primárně na podporu lidských práv, demokracie a právního státu, pomáhá státům i jednotlivcům.

Za dobu své existence přijala Rada Evropy více než 200 mezinárodních smluv. Hlavní z nich je Evropská úmluva o lidských právech, v níž se státy zavazují respektovat lidská práva jako např. právo na život, svobodu projevu nebo shromažďování. Další mezinárodní smlouvy se týkají široké škály témat, jako např. ochrany dětí před sexuálním zneužíváním, boje proti obchodování s lidmi, násilí na ženách a domácího násilí, kyberkriminality, ochrany kulturního a přírodního dědictví, prevence mučení, prevence korupce nebo práv národnostních menšin. Jako zatím poslední byla v roce 2024 sjednána úmluva o umělé inteligenci. K ochraně a posilování práv významně přispívá Evropský soud pro lidská práva, který dává lidem příležitost dosáhnout spravedlnosti v případě, že to na národní úrovni není možné.

V průběhu let se organizace postupně vyvíjela. Velkým impulzem pro ni byl pád komunismu a vstup post-komunistických států na začátku devadesátých let. Československo vstoupilo v roce 1991, Česká republika v roce 1993.

Rada Evropy byla schopna účinně reagovat i na ruskou agresi proti Ukrajině. Členské státy se ani ne měsíc po zahájení útoků v únoru 2022 shodly, že Rusko neplní závazky člena této organizace a Rusko z Rady Evropy vyloučily. Na summitu v Reykjavíku se Rada Evropy zavázala k další pomoci Ukrajině. Minulý měsíc tak např. mohl začít fungovat Registr škod způsobených ruskou agresí proti Ukrajině. Ukrajinci, kteří utrpěli majetkové, ale i jiné škody mohou nyní díky Radě Evropy své nároky registrovat – a navíc jednoduše přes mobilní aplikaci. O vznik tohoto registru se zasadilo i Česko. Českou stopu nese např. hlavní lidskoprávní cena této organizace, každoročně udělovaná Cena Václava Havla za lidská práva.

Ačkoli Rada Evropy je někdy zaměňována za orgány Evropské unie (Evropská Rada, Rada EU), jedná se o samostatnou, na EU nezávislou organizaci. Jejími členy jsou téměř všechny evropské státy. Obě tyto organizace jsou nicméně součástí projektu evropské integrace a pojí je vzájemná podpora, spolupráce a dokonce i hymna a vlajka. Rada Evropy navíc významně pomáhá státům v přípravě na členství v EU v oblasti podpory lidských práv, demokracie a právního státu.

Česko oceňuje přínos Rady Evropy v uplynulých 75 letech a přeje si, aby byl potenciál Rady Evropy nadále plně využíván.

Radě Evropy blahopřejeme!

 

Video k 75. výročí Rady Evropy: Council of Europe 75th anniversary on Vimeo

.