português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Lisabon
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví ČR v Lisabonu si připomnělo Mezinárodní den proti násilí na ženách "Orange the World"

25. listopad je Mezinárodním dnem proti násilí na ženách. Velvyslanectví ČR v Lisabonu se dne 24. listopadu 2023 zapojilo do kampaně proti genderově podmíněnému násilí na ženách a dívkách.
Letošním mottem Dne proti násilí na ženách je "UNITE! Invest to Prevent Violence Against Women and Girls".

Násilí vůči ženám je genderově podmíněné násilí namířené proti ženě, protože je ženou, nebo ženy neúměrně postihuje. Je rovněž závažným porušením lidských práv. Zahrnuje činy, jako je sexuální násilí, včetně znásilnění, mrzačení ženských pohlavních orgánů, nucené sňatky, nucené potraty nebo sterilizace, obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování, nebezpečné pronásledování, sexuální obtěžování, vraždy žen, nenávistné výroky a trestné činy na základě pohlaví a různé formy násilí na internetu (kybernetické násilí). Domácí násilí je rovněž formou násilí na ženách. Kořenem tohoto násilí je nerovnost žen a mužů, která je projevem strukturální diskriminace žen.

Podle celosvětových průzkumů UN-Women téměř 1 ze 3 žen starších 15 let byla alespoň jednou za život vystavena fyzickému nebo sexuálnímu násilí, ať už ze strany intimního partnera nebo jiné osoby. Výsledky těchto průzkumů vedou k závěru, že se situace na světě za posledních 10 let v zásadě nezměnila. Naopak, pandemie COVID-19 rizikové faktory pro násilí na ženách a dívkách v mnoha případech zhoršila, posílila jeho základní příčiny, jako jsou genderové stereotypy a škodlivé společenské normy, a odhalila a prohloubila hluboké strukturální nerovnosti. Situaci dále zhoršují protínající se krize změny klimatu, globálních konfliktů a hospodářské nestability. Násilí na ženách a dívkách je globální fenomén. V mnoha zemích dochází k porušování a potlačování práv žen, jsou přijímány regresivní zákony vedoucí k beztrestnosti pro pachatele domácího násilí. Zároveň došlo k nárůstu hnutí potírajících práva žen včetně antifeministických skupin. Stále rozšířenější je kybernetické násilí, které postihuje zejména ženy aktivní ve veřejném životě. Přibyly útoky proti obránkyním lidských práv, novinářkám a aktivistkám, které čelí zvýšeným represím. Obránkyně lidských práv jsou běžně terčem obtěžování, nenávistných projevů, diskriminace, šíření osobních nebo intimních informací, pomluv a další formy online nátlaku k umlčení a potrestání jejich veřejné účasti na sociálních médiích.

Aktivity ČR na mezinárodní scéně:

Ochrana lidských práv a základních svobod, včetně práv žen a dívek, patří spolu s podporou demokracie i nadále ke stěžejním cílům zahraniční politiky České republiky. V souladu s Koncepcí podpory lidských práv a transformační spolupráce Česká republika v mezinárodních organizacích podporuje rovné příležitosti žen a mužů a na jednáních OSN a dalších mezinárodních organizací aktivně vystupuje proti násilí na ženách a dívkách, včetně sexuálního násilí v ozbrojených konfliktech. V tomto ohledu ČR rovněž podporuje činnost UN WOMEN a přispívá k naplňování vodítek EU k násilí na ženách a dívkách a boji proti všem formám jejich diskriminace. V rámci Univerzálního periodického přezkumu (UPR) Rady OSN pro lidská práva ČR formuluje mj. doporučení zaměřená na sexuální zneužívání a obchod se ženami, genderovou diskriminaci, vymýcení ženské obřízky, či boj proti sexuálnímu a genderově podmíněnému násilí, včetně domácího násilí.

V roce 2023 ČR v rámci 53. zasedání Rady OSN pro lidská práva aktivně podporovala přijetí rezolucí k boji proti násilí na ženách (Violence against women, a to se zaměřením na trestně zadržené ženy) a k nuceným sňatkům (Child, early and forced marriage). ČR rovněž podpořila přijetí rezoluce k právu na vzdělávání dívek (Realisation of the equal enjoyment of the right to education by every girl). Na 54. RLP ČR kosponzorovala rezoluci k předcházení úmrtnosti a nemocnosti matek a lidským právům (Preventable maternal mortality and morbidity and human rights). Na 3. výboru VS OSN ČR podporuje rezoluci ke zlepšení situace žen a dívek ve venkovských oblastech (Improvement of the situation of women and girls in rural areas).

Orange the World - ZÚ Lisabon 2023 II

Orange the World - ZÚ Lisabon 2023 II