english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: https://www.pexels.com/
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spojené království se po třech letech od brexitu vrací do programů Horizon Europe a Copernicus

Po dohodě mezi britským premiérem Rishi Sunakem a předsedkyní Evropské Komise Ursulou von der Leyen se dne 6. září 2023 Británii podařilo znovu začlenit do největšího světového výzkumného programu Horizon Europe, jehož členem je i Česká republika. Dne 4. prosince 2023 byla následně v Bruselu podepsána dohoda o přidružení Spojeného království k Horizontu a Copernicus. Britští vědci již od 7. září 2023 mohou žádat o granty, faktické zapojení do projektů bude zahájeno 1. ledna 2024. Zprávu o návratu do Horizonu vítá britská i česká vědecká komunita. Britská vláda si od přistoupení k programu slibuje vytvoření až 300 tis. nových pracovních míst.

Horizon Europe je významným poskytovatelem finančních zdrojů pro vědecké výzkumy a inovace v Evropské Unii, ale i celosvětově, s rozpočtem 95,5 mld. EUR, do konce programu v roce 2027. Před brexitem bylo Spojené království jednou z členských zemí, které obdržely největší finanční příspěvky z programu, zároveň bylo jedním z největších přispěvatelů. Vystoupením země z EU byla Británie z programu vyřazena. O členství mohou žádat i země mimo EU, což přimělo zemi k úsilí o obnovení svého členství. Dne 4. prosince 2023 byla v Bruselu podepsána dohoda o přidružení Spojeného království k Horizontu a Copernicus, což je poslední krok pro návrat UK do obou programů. Plné zapojení UK do projektů v rámci programu Horizon proběhlo k 1. lednu 2024.


Kromě programu Horizon se Británie vrací i do programu Copernicus (program pozorování planety Země), který je s rostoucími klimatickými změnami podstatný pro monitorování klimatu. Copernicus umožňuje přístup k důležitým datům, který Británie neměla poslední 3 roky. Británie začne do rozpočtu obou programů přispívat od začátku roku 2024 2,6 mld. GBP ročně. Spojené Království se podle vládního prohlášení naopak nevrátí do programu Euratom a zaměří se na svou vlastní jadernou strategii s alokací 650 mil. GBP pro období do roku 2027.


Britská vláda také ve spolupráci s Britskou akademií a dalšími klíčovými podporovateli zpřístupněna podpora vybraným britským výzkumníkům a start upům, kteří se ucházejí o účast v Horizon Europe poprvé, prostřednictvím financování „pump priming“, přičemž na jednu žádost bude k dispozici až 10 tis. GBP.


Mnoho významných vědeckých a inovačních organizací vyjádřilo své nadšení v souvislosti s touto novou zprávou. Mezi ně patří například prestižní Academy of Medical Sciences, the Royal Academy of Engineering a Royal Society. John Harrison, CEO firmy Airbus, zdůraznil význam Horizonu pro rozvoj leteckého sektoru. Grazia Vittadini, hlavní technologická ředitelka Rolls-Royce, uvedla: “Horizon Europe má významný dopad na letecké technologie a pomáhá Rolls-Royce zůstat v čele technologického pokroku. Velmi vítáme návrat Spojeného království do programu a těšíme se, že využijeme partnerství veřejného a soukromého sektoru, abychom i nadále podporovali přední světové inovace a konkurenceschopnost.” Dr. Paul Bate, generální ředitel UK Space Agency, vysvětlil, že program Copernicus pomůže Británii shromáždit satelitní data týkající se změn klimatu.


Čeští vědci tak budou opět mít možnost podílet se na společných projektech s britskými vědci a institucemi. Vzhledem ke konci programu v roce 2027 je potřeba o případných společných projektech s britskými institucemi začít jednat co nejdříve.


Více informací o financování na webu britské vlády: https://www.gov.uk/business-finance-support/horizon-europe-funding

V případě zájmu se neváhejte obrátit na ekonomickou diplomatku Velvyslanectví ČR v Londýně Michaelu Chrtovou, e-mail: michaela.chrtova@mzv.gov.cz

 

Alena Vařilová, stážistka, obchodně ekonomický úsek velvyslanectví ČR v Londýně