монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bezpečnostní situace a rizika

Obecně je Mongolsko bezpečná a dlouhodobě klidná země, ale samozřejmě vždy záleží na tom, s kterou zemí porovnáváme. Cestovatelé, kteří přijíždějí z Číny či Koreje, bývají nemile překvapeni, ale naopak lidé se zkušenostmi ze zemí s trvale zhoršenou bezpečnostní situací považují Mongolsko za bezproblémové. Potenciálně problémovější lokalitou je jen hlavní město - na venkově se setkáte spíše se štědrou pohostinností. 

 

"Mongolsko se jakožto bezpečná země nachází na úrovni č. 1 – tj. bez zvláštních bezpečnostních opatření pro cesty do země."
 

 

Ulánbátaru se už kvůli místní infrastruktuře nelze téměř vyhnout, a většina cestovatelů tu tak stráví několik dní před a po svém cestování mongolskou přírodou. V každém případě je třeba být s bezpečnostními riziky obeznámen a dodržovat některé obecné zásady.

  • OKRADENÍ

Krádeže a s nimi někdy spojená i násilná kriminalita se stávají problémem Ulánbátaru. Na turistických místech, přelidněných prostranstvích, jakož i v zapadlejších uličkách je nutné dbát maximální ostražitosti. Základní pravidla jsou: chodit v rámci možností ve dvojici, pokud možno nemít ŽÁDNÉ zavazadlo (přiměřený finanční obnos, mobil a kopii dokladu nosit v náprsní kapse) a především se pohybovat jen po hlavních a osvětlených ulicích. V žádném případě nedoporučujeme pěší návštěvu chudinských jurtových prstenců okolo Ulánbátaru - tamější obyvatelé vnímají takové turisty jako provokatéry a chovají se k nim obvykle agresivně. Navíc se pohybuje v tomto prostoru extrémně velký počet poběhlých a hlídacích psů. 

Upozorňujeme, že v Mongolsku není legální nošení a použití pepřového spreje či nože jakékoli velikosti! Pokud by k takovému případu byla přivolána policie, patrně by byl postih vyměřen vám.

Doporučujeme nosit sebou pouze kopii datové stránky pasu, a to zejména do nočního Ulánbátaru! Originál dokladu ponechte v hotelovém trezoru, případně si jej po dobu cestování můžete nechat v úschově na velvyslanectví.

V případě okradení postupujte takto: Pokud chcete, či pokud se domníváte, že budete potřebovat doklad o ztrátě pro nějaké instituce v ČR, přivolejte policii a nechte si vystavit protokol. Pravděpodobnost, že pachatele policie dohledá, je takřka nulová. Pro vystavení cestovního průkazu naším velvyslanectvím pro návrat do ČR není takový protokol nezbytný. Na policii je možné jít i druhý den a v případě nouze je možné požádat o tlumočnickou asistenci velvyslanectví. Pokud vám byly zcizeny kreditní karty, urychleně je zablokujte na asistenční lince vaší banky. V případě dlouhodobého pobytu v Mongolsku je možné požádat banku o zaslání nové karty prostřednictvím DHL. Pokud vám byly zcizeny peníze, požádejte své blízké v ČR, aby vám poslali finance prostřednictvím Western Union (v Ulánbátaru je pobočka kousek od Chinggis Khaanová náměstí) - jedná se o velmi rychlý a spolehlivý způsob. Podrobnosti o vystavování cestovního průkazu najdete v sekci Informace pro občany ČR.

  • RASISTICKY MOTIVOVANÉ ÚTOKY

V Mongolsku je okrajově přítomno neonacistické hnutí, jehož pozornost byla v uplynulých dekádách směřována především proti občanům ČLR dlouhodobě působícím v Mongolsku. V poslední době se ale vyskytlo i několik případů fyzického napadení turistů z Evropy, USA a Kanady, a to bez finanční motivace a za bílého dne. Případy jsou zatím spíše ojedinělé. Ročně jich bývá bylo zaregistrováno v průměru  vůči cizincům na dvě stě, z toho vůči českému občanovi jedno.   

  • TERORISMUS

V Mongolsku nebyl dosud zaznamenán žádný teroristický útok; riziko terorismu v zemi je mizivé.

  • DOPRAVA

Rostoucí riziko pro řidiče i chodce přestavuje silniční doprava, především v Ulánbátaru. Místní řidiči zpravidla ignorují dopravní předpisy, často za tichého přihlížení policie, a nezřídka jezdí nepřiměřenou rychlostí, zejména mládež ve večerních a nočních hodinách. 

  • KLIMA

Rizikovým faktorem jsou i extrémní klimatické podmínky země a prudké změny počasí, a to i v letních měsících a v průběhu jediného dne. Pro turistické cesty do Mongolska je proto velmi důležité kvalitní vybavení. Průměrná nadmořská výška v zemi je 1 600 m.n.m., což odpovídá vrcholu nejvyšší české hory Sněžky. Ulánbátar se rozprostírá v nadmořské výšce 1 300 (centrum)  – 1 700 m.n.m. (horní část jurtovišť – tzv. ger v hornatém předměstí). Vlhkost vzduchu zpravidla nepřesahuje 30 %.