česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ziua Armistitiului
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Halka Kaiserová se zúčastnila oslav Dne válečných veteránů v Medžidii

Velvyslankyně Halka Kaiserová se zúčastnila 11. listopadu 2023 na pravoslavném hřbitově v Medžidii pietního ceremoniálu na uctění památky českých, rumunských a srbských hrdinů, kteří položili své životy v bitvách odehrávajících se v Dobrudži v průběhu první světové války.  Akce pořádané Ministerstvem obrany, rumunskými veteránskými spolky a městem Medžidia se dále zúčastnil velvyslanec Srbska Štefan Tomaševič, podplukovník Ionet Florea, místostarosta Medžidie Nicolae Paun a přední představitelé veteránských spolků a zastupitelů měst. Po slavnostních projevech české velvyslankyně a srbského velvyslance připomněla historii bitev i místa předsedkyně organizace Combat Stress, podplukovnice Cornelia Prioterasa. Ceremoniál byl zakončen položením věnců u památníku srbských hrdinů, českých hrdinů a pamětní desky skotských sestřiček.

Projev velvyslankyně:

Vážený pane velvyslanče, pane místostarosto, pane podplukovníku Florea, vzácní hosté,

 

Dnes jsme se tu sešli, abychom na Den válečných veteránů znovu uctili památku našich společných padlých. Je mi velkou ctí, že se dnešního pietního aktu zde v Medžidiji mohu zúčastnit a ráda bych poděkovala všem, kteří se k nám připojili.

 

Připomeňme si tedy všechny statečné české, rumunské, srbské vojáky i vojáky dalších národností, kteří položili svůj život v bojích v Dobrudži, a znovu oceňme jejich nejvyšší oběť, kterou učinili ve jménu svobody, nezávislosti a lepší budoucnosti svých zemí.

 

Před 108 lety se v černomořském přístavním městě Oděsa formovaly jihoslovanské dobrovolnické oddíly z řad bývalých vojáků rakousko-uherské armády, kteří padli do ruského zajetí na východní frontě. Šlo převážně o Srby, Chorvaty, Slovince, ale přidalo se také mnoho Čechů.  Mezi Čechy bylo mnoho důstojníků. Čeští dobrovolníci vstoupili do první srbské divize. Jejich motivaci nejlépe vyjádřil podporučík Hardýn, který si zapsal do svého deníku: „Sama se ta česká samostatnost neudělá a bez krve to také nepůjde. Jednou umřít musíme a ať po nás zůstane aspoň čestná památka“. K 1.srbské dobrovolnické divizi, která bojovala v Dobrudži, se celkem připojilo 600 Čechů, z nichž bylo 128 důstojníků.

 

František Kryštof, sám český dobrovolník v srbském vojsku, k podílu Čechů na bojích v Dobrudži napsal: “A právě proto, že v těchto bitvách hlavně u Kokardže, Amzače a Medžidie zahynulo tolik nadšených a udatných československých synů a tolik legionářů se honosí vyznamenáními z oněch bojů, jsou dobrudžské pláně posvátným našim hřbitovem a slavným bojištěm“. Mezi padlými českými dobrovolníky, pochovanými na na tomto hřbitově, můžete najít také jméno Jaroslava Řeháka. Právě on byl prvním českým padlým v první bitvě divize u Kuru Nasredin dne 7.září 1916. Byl jeden z mnoha.

 

Vaše excellence, pane starosto, pane podplukovníku, vzácní hosté,

 

v minulém století čelily naše národy mnoha protivenstvím. Dnešní naše svoboda a nezávislost byly vykoupeny mnoha oběťmi. Našim padlým vojákům jsme dnes zavázáni tím, abychom o to, za co položili své životy, všemožně pečovali, jejich odkaz rozvíjeli a chránili. Tento úkol je dnes naléhavější právě dnes, kdy se černomořský přístav Oděsa ocitá pod palbou ruských raket a dronů.

 

Proto mi dovolte, abych v Den válečných veteránů, kdy si připomínáme slavné činy našich předků, poděkovala a vzdala úctu nejen našim padlým hrdinům, ale i všem vojákům, kteří dnes slouží své vlasti a chrání naši svobodu, nezávislost, demokracii a lepší budoucnost.

 

Děkujeme Vám za Vaši službu a oběť pro nás všechny.

Galerie


Medgidia 2023