česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Magnum PhotoStudio
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den českého jazyka v Rumunsku a oslava 200. výročí příchodu Čechů do rumunského Banátu v Bukurešti

Ambasáda ČR v Bukureštu zorganizovala společně s Národním muzeem venkova „Dimitrie Gusti“, krajanskými spolky a mediálním partnerem Radio Europa FM v Bukurešti oslavy Dne českého jazyka v Rumunsku a 200. výročí příchodu Čechů do Banátu. Akce proběhla v rámci série letošních oslav významného výročí, které započaly v nejstarší dochovalé české vesnici Svatá Helena v oblasti Banátu. Vyvrcholením bylo celodenní představení zvyků, tradic, hudby, tanců - tradiční České besedy a kuchyně banátských Čechů  v bukurešťském skanzenu.

Zahájení akce se zúčastnil zmocněnec pro krajany J. Krátký a hlavní odpolední část programu otevřel ministr zahraničních věcí J. Lipavský, velvyslankyně H. Kaiserová, poradce rumunského prezidenta pro národnostní menšiny S. Nistor, státní tajemnice Úřadu vlády pro multietnický dialog E. Lacziko, poslanec UDSČR A. Merka a předseda české filiálky Š. Bouda. Akce se zúčastnili také zástupci rumunského Ministerstva kultury, Ministerstva školství, poslanci  za  menšiny z Dolní komory Parlamentu a zástupci diplomatického sboru.

Ministr Lipavský ve svém projevu podpořil další rozvoj naší krajanské komunity i její úsilí o osamostatnění se ze společného československého zastoupení v zemi. Školám ve Svaté Heleně, Eibenthalu a Gerniku přivezl jako dar kytary, aby děti mohli upevňovat svoji muzikálnost tak typickou pro naši komunitu v Rumunsku.

Z Banátu na akci přijelo více jak 100 českých krajanů ze všech obcí v oblasti a většina z nich se zapojila do kulturní části programu oslav. Vystoupilo několik folklórních pěveckých a tanečních souborů. Součástí akce bylo také slavnostní otevření výstavy banátských, obrazů, krojů a tradičních nástrojů, která vznikla spolupráci s odbornými kurátory  Národního muzea venkova. Současně byly při této příležitosti prezentovány tradiční produkty typické pro tuto část Banátu a to od sladkostí po různé druhy uzenin a pálenek.

Během oslav byl dán také prostor pro připomenutí Dne českého jazyka, který dle rumunského zákona spadá na 28. 9. V této souvislosti proběhla prezentace knih vydávaných v českém jazyce ve spolupráci s českými učiteli vyslanými do českých škol v Banátu. 

Galerie


200 let Banát