česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Juraj Melioris
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České zdravotnické systémy pomáhají modernizovat nemocnice v Rumunsku

Rumunsko nadále rozšiřuje a modernizuje systém poskytování zdravotnických služeb a péče o pacienty. V zemi je v současné době vice než 540 nemocnic a 160 dalších lékařských a diagnostických center, zdravotních středisek a zařízení poskytujících nemocniční služby. S více než 19 miliony obyvatel a rostoucí poptávkou po vyspělých zdravotnických službách a technologiích tak Rumunsko nabízí řadu příležitostí i pro české výrobce a dodavatele prostředků a zařízení uplatňovaných ve zdravotnictví.

Šance stát se součástí modernizace uvedeného sektoru se chopil i tradiční český výrobce zdrojových napájecích jednotek pro medicinální plyny – firma MZ Liberec. Přesněji řečeno, tento zavedený český dodavatel se po delší odmlce na rumunský trh opět vrátil, a to s úspěšnou realizací dodávek a instalací několika speciálních nástěnných ramp sloužících k podávání medicinálních plynů v jednotkách intenzivní péče, anesteziologicko‑resuscitačních a standardních lůžkových odděleních ve dvou rumunských nemocnicích v závěru roku 2023.

Povzbuzená tímto úspěchem firma MZ Liberec pokračuje ve svých akvizicích na rumunském trhu i v roce 2024. Těmto aktivitám nemalou měrou napomáhá Velvyslanectví České republiky v Bukurešti. Významnou podpůrnou akcí v tomto kontextu bylo mimo jiné i nedávné zajištění dvou prezentačních akcí v nemocnicích v Bukurešti a ve městě Buzău. Na posledně zmíněné regionální úrovni se tato podpora neobešla bez zajištění společného představení firmy MZ Liberec i na platformě župní rady obohacené o osobní setkání zástupce velvyslankyně Juraje Meliorise s oblastním županem Petrem Emanoilem Neagu.      

Kromě dřívějších dodávek nástěnných ramp se tak pro MZ Liberec rýsují doplňující možnosti instalací zdrojových mostů a otočných stropních stativů pro specializovaná nemocniční oddělení. Výjimkou nemusí být ani kompletace zdrojů medicinálních plynů, jako jsou kyslíkové generátory, kompresorové, vakuové, redukční a odpařovací stanice.

Jak Universitní nemocnice Elias s pohotovostní službou v Bukurešti, tak i Krajská nemocnice s pohotovostní službou v Buzău se právě díky pozitivním referencím z nedávné spolupráce podpořené českým velvyslanectvím stávají dobrými odrazovými můstky pro další zviditelnění a rozšíření aktivit MZ Liberec na rumunském trhu zdravotnických technologií a mohou být i dobrým příkladem dalším českým výrobcům z uvedeného oboru majícím zájem o Rumunsko.

Juraj Melioris, zástupce velvyslankyně

přílohy

Zdravotnictvi Rumunsko 1 170 KB JPEG (FILE_TYPE_JPEG) 12.4.2024

Zdravotnictvi Rumunsko 2 254 KB JPG (Obrázek / Fotka) 12.4.2024

Zdravotnictvi Rumunsko 3 126 KB JPG (Obrázek / Fotka) 12.4.2024

Zdravotnictvi Rumunsko 4 298 KB JPG (Obrázek / Fotka) 12.4.2024