Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cesta do zahraničí

 

Před cestou do zahraničí je nutné zjistit informace o zemi, kam se chystáte. Základní informace naleznete na stránkách MZV ČR mzv.gov.cz . Vpravo nahoře na stránce najdete nadpis Státy a území, pod ním dva rámečky. Klikněte na horní rámeček „stát nebo území“ a vyberte z nabídky stát, kam chcete cestovat. Ve druhém rámečku „přejít na téma“ se po kliknutí objeví seznam témat, vyberte položku „cestování“.  Po kliknutí na ni se vám otevře stránka s informacemi o státu, kam chcete cestovat, s ilustrační fotografií a státní vlajkou.

Níže naleznete informace, které je důležité zjistit před Vaší cestou.

Mohu cestovat pouze s občanským průkazem nebo je nutný cestovní pas?

  • Postupujte podle návodu v prvním odstavci a poté rozklikněte řádek s názvem „Doklady“.  

Potřebuji k cestě vízum?

  • Vízum je povolení ke vstupu a pobytu na území cizího státu. U některých zemí ale vízum umožňuje pouze přicestovat na hranici a o povolení vstupu a pobytu rozhoduje příslušník cizinecké policie cizí země. Odpověď na otázku, jestli potřebujete vízum, najdete v článku „Víza – režim vstupu“ na stránce Cestování,  kterou naleznete způsobem popsaným v prvním odstavci.

Jak a kde získám vízum do státu, do něhož chci cestovat?

  • Základní informace jsou napsány v článku „Víza – režim vstupu“. Podrobnější informace poskytne velvyslanectví země, kam budete cestovat. Adresu, telefon a email tohoto velvyslanectví najdete, když kliknete v levé části stránky na odkaz „kontaktní cizí úřad“ poté, co jste postupovali podle návodu v prvním odstavci.  Některá velvyslanectví nemají sídlo v Praze, ale v jiném hlavním městě, např. v Berlíně (hlavní město Německa), ve Vídni (hlavní město Rakouska) nebo ve Varšavě (hlavní město Polska).

Kde mám hledat informace o zemi, kam chci cestovat?

  • Doporučení pro cestovatele naleznete v kapitole „Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům“, kde se dozvíte hlavně informace o tom, co v cizí zemi funguje jinak než v ČR a na co si dát při pobytu pozor. Kapitola „Aktuální doporučení a varování“ upozorňuje na bezpečnostní rizika, přírodní katastrofy anebo radí, do kterých zemí nebo částí země vůbec necestovat. Další důležité informace o tom, co je možné do cizí země přivézt, jsou i v kapitole „Celní a devizové předpisy“ a přečtěte si taky kapitolu „Zdravotnictví – důležitá telefonní čísla“. Všechny zmíněné kapitoly naleznete, pokud budete postupovat podle návodu popsaného v prvním odstavci.

 

Co když během cesty onemocním nebo se zraním? Proč je důležité mít cestovní pojištění?

  • Pokud během pobytu v zahraničí onemocníte nebo budete mít úraz, díky cestovnímu pojištění nezůstanete bez zdravotní pomoci a v případě potřeby zdravotní pojišťovna zajistí i váš převoz zpět do ČR. V mnoha zemích světa se platí dokonce i za ošetření na pohotovosti (platí se služby lékaře, materiál a léky), proto je důležité být pojištěný. Pojišťovna v některých případech dokáže zařídit přímou platbu zdravotnickému zařízení, kde jste byli ošetřeni. Pokud jste za ošetření museli zaplatit, pak vám pojišťovna může účty proplatit. Uschovejte si proto všechny doklady včetně účtů. Cestovní pojištění je nutné uzavřít na celou dobu pobytu, vzít v úvahu i sporty, které budete vykonávat, a vybrat takové pojištění, které pokryje platby za ošetření, léky, pobyt v nemocnici a také převoz do ČR v případě těžkého průběhu nemoci, vážného úrazu nebo úmrtí.

Mám se někam registrovat, aby mi v případě katastrofy dokázal někdo pomoci?

  • zaregistrujte se do databáze DROZD (dobrovolná registrace při cestách do zahraničí) na stránce drozd.mzv.gov.cz -  vpravo nahoře na stránce najděte modrý rámeček s nápisem „nová registrace“. Na něj kliknete a otevře se vám dotazník s názvem „Vytvoření nové registrace“. Tam vyplníte své osobní údaje a údaje o vaší cestě do zahraničí. Nezapomeňte vyplnit skutečně svůj mobilní telefon a svůj e-mail. V případě vzniklého nebezpečí nebo katastrofy v dané zemi vám zašleme SMS do vašeho mobilního telefonu nebo na email. Pokud by bylo třeba vás ze země evakuovat třeba z důvodu, že byly zrušeny běžné lety, můžeme se s vámi spojit a nabídnout vám pomoc. Nezapomeňte také uvést telefonní kontakt na osobu, která zůstává v ČR a které se bude možné dovolat, pokud by se Vám něco stalo.

Mám si před cestou zjistit ještě něco důležitého?

  • Pro případ, že se dostanete do situace, se kterou si nebudete vědět rady a nedokážete ji vyřešit vlastními silami, mějte u sebe kontaktní údaje na české velvyslanectví. Ty zjistíte na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR mzv.gov.cz, v pravé horní části stránky pod nadpisem Státy a území vyberete v prvním rámečku stát z nabídky, a následně v dolním rámečku „přejít na téma“ vyberete položku „kontaktní český úřad“. Rozklikněte odkaz na velvyslanectví nebo generální konzulát a naleznete adresu, telefonní číslo, úřední hodiny a číslo nouzové linky. Na nouzovou linku můžete volat mimo pracovní dobu velvyslanectví nebo generálního konzulátu (i o víkendech a v noci) v případě nouze nebo ohrožení života anebo zdraví.

Jak mi může velvyslanectví pomoci, pokud se ocitnu v nouzi?

  • Vždy záleží na okolnostech vašeho případu. Zde najdete nejčastější formy pomoci, které vám může velvyslanectví nabídnout.
  • V případě dopravní nehody může pomoci s tlumočením, pokud neznáte místní jazyk, poskytnout informace, předat kontakt na místní advokáty, pomoci komunikovat s místní policií v případě potřeby, nalézt kontakt na odtahovou nebo opravárenskou firmu apod.
  • V případě hospitalizace může pomoci s tlumočením, pokud neznáte místní jazyk, poskytnout informace, zjistit kontakt na zdravotní pojišťovnu, v některých případech může pomoci při návratu nemocného do ČR, v komunikaci s ošetřujícím lékařem apod.
  • V případě úmrtí může pozůstalým pomoci s tlumočením, pokud neznají místní jazyk, poskytnout informace, zjistit kontakt na místní pohřební službu nebo na ústav soudního lékařství, zjistit informace týkající se uvolnění lidských pozůstatků k repatriaci do ČR, v komunikaci s místní policií v případě potřeby apod.
  • V případě omezení osobní svobody (zadržení nebo vzetí do vazby) je právem občana požádat o spojení s příslušným velvyslanectvím ČR působícím ve státě nebo akreditovaném pro stát, jehož orgány o omezení osobní svobody občana rozhodly. Pomoc spočívá zejména v poskytnutí informací o právní situaci občana, zprostředkování kontaktu na místního advokáta, v komunikaci s orgány činnými v trestním řízení, v provedení konzulární návštěvy ve vězeňském zařízení na žádost občana či jeho příbuzných apod.
  • V případě ztráty nebo odcizení cestovních dokladů kontaktujte velvyslanectví
    a domluvte si osobní návštěvy, aby vám mohl být vystaven náhradní cestovní doklad. Náhradní cestovní doklad je určen k jednotlivé cestě (zpravidla k návratu do ČR) a doba jeho platnosti je proto časově omezena.
  • V případě ztráty nebo odcizení finančních prostředků je nejrychlejším způsobem zaslání peněz prostřednictvím specializovaných firem (např. Western Union, Chequepoint) příbuznými či přáteli přímo občanovi ČR. Vedle rychlosti je výhodou těchto firem i široká síť poboček (takže občan nemusí cestovat na velvyslanectví). V závislosti na různých okolnostech je možno obdržet peníze touto formou v řádu desítek minut. Velvyslanectví vám může podat informace o tom, jak služba v cizím státě funguje. Pokud uvedené služby v cizím státě nefungují, vysvětli vám pracovník velvyslanectví, jak probíhá tzv. doplňkový prodej valut. Při doplňkovém prodeji valut velvyslanectvím vyplatí občanovi ČR částku v cizí měně poté, co příbuzní nebo přátelé občana ČR zašlou na účet Ministerstva zahraničních věcí ČR odpovídající sumu v Kč. Částku je možné vyplatit až potom, co velvyslanectví dostane potvrzení o připsání peněz na účet MZV. V tomto případě je výše částky omezena pouze na sumu nutnou k zabezpečení dopravy občana do ČR a není možno ji použít např. na prodloužení pobytu v zahraničí. Existují i další, výjimečně využívané, možnosti jako je např. poskytnutí půjčky ve zcela mimořádných případech, kdy nelze na základě konkrétních okolností postupovat jiným, standardním způsobem. Pomoc může spočívat i v poskytnutí informací nebo rady, ve zprostředkování kontaktu s příbuznými či známými, zjištění nejlevnějšího a nejrychlejšího způsobu návratu občana do ČR apod.
  • Velvyslanectví nemůže občanovi pomoci, pokud do zahraničí odcestoval na návštěvu známých, příbuzných či přátel nebo zde chtěl získat zaměstnání a kdy nemá zpáteční jízdenku, letenku nebo peníze na jejich nákup a návrat do ČR. Tyto případy nelze označit za stav nouze vzniklý v zahraničí. Jedná se o případy, při nichž se občan nachází ve stavu nouze ještě před jeho vycestováním do zahraničí. Nelze cestovat do cizího státu a očekávat či žádat, aby návrat občana financoval stát z peněz daňových poplatníků.

S vašimi dotazy se už během plánování cesty můžete obrátit na call centrum (informační telefonní linka) Ministerstva zahraničních věcí na čísle 222 264 222, volat můžete v pracovních dnech v době od 8 do 16 hod.

.