українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jan Schejbal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na obranném fóru v Kyjevě se diskutovalo o budoucnosti česko-ukrajinských obranných projektů

Náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec se v pátek 29. září zúčastnil historicky prvního ukrajinského „International Defence Industries Forum“ konaného pod záštitou ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova, ministra pro strategická odvětví průmyslu Oleksandra Kamyshina a ministra zahraničních věcí Dmytra Kuleby. Fórum osobně zahájil ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky, čímž podtrhl obsahový i symbolický význam akce. V rámci svého vystoupení náměstek Blažkovec jasně deklaroval postoj vlády, že podpora ze strany České republiky bude pokračovat až do konečného vítězství Ukrajiny.

Fórum a úvodní panel za účasti nejvyšších politických představitelů zahájil prezident Zelensky. Následovalo jej pět tematických panelů zaměřených na aktuální výzvy obranného průmyslu ve světle ruské invaze, výrobu munice, pozemní techniky, či nové disruptivní technologie. Do Kyjeva zavítalo na akci 41 zahraničních vládních představitelů a 252 zahraničních společností celkem z 30 zemí z celého světa. Cílem fóra bylo oslovit nejdůležitější společnosti obranného průmyslu, jež jsou aktivní na ukrajinském trhu a jejichž aktivity nabízejí možnost pro rozvoj bilaterální spolupráce.

Náměstek Blažkovec s ukrajinskou stranou na okraj fóra diskutoval o aktuálních společných projektech v různé fázi vývoje a také o možnostech zahájit spolupráci na projektech nových. Mezi hlavní projekty, tzv. flagship projects, patří transfer výroby útočné pušky Bren 2 „Sich“ od společnosti Česká zbrojovka či linka na výrobu malorážové munice od firmy Sellier&Bellot. Mezi další společné projekty patří výroba nábojnic pro velkorážovou munici z tvrdého polymeru, což přináší inovativní řešení v době nedostatku vstupních surovin. Diskutovány byly například kooperace při produkci obrněných vozidel, bojových vozidel pěchoty či dodávek speciálních podvozků Tatra. V neposlední řadě se jako velmi perspektivní jeví spolupráce v oblasti bezpilotních prostředků a souvisejících technologií.

„Naše podpora se proměnila z roviny vojenské asistence a dodávek finálních produktů k dlouhodobé intenzivní obranně-průmyslové spolupráci, do které jsou zapojeny nejen naše armády, ale také firmy obranného průmyslu, jak státní, tak soukromé. My však chceme tuto spolupráci posunout ještě dál,“ zdůraznil náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec. Dodal, že společným tématem by měla být a do značné míry už je diskuse o přenosu technologií a vytváření společných podniků na Ukrajině, čemuž je Česká republika plně nakloněna a projekty s ukrajinskými partnery jsou toho důkazem. Společná česko – ukrajinská snaha o úzké propojení obranně průmyslových komplexů je zároveň hnacím motorem transferu ukrajinských ozbrojených sil ze sovětských platforem na standardy NATO. Společné projekty a jejich standardizace a kompatibilita se Severoatlantickou aliancí jsou nezbytné pro další integraci Ukrajiny do západních obranně vojenských struktur. Role České republiky v rámci integrace Ukrajiny do NATO, tak dostává zcela nový, hmatatelný a praktický rozměr.

Fórum podle náměstka Blažkovce dokazuje, jakou sílu mají vlády jednotlivých zemí spolu se společnostmi obranného průmyslu, pokud se semknou, fungují jednotně a synergicky.

Fórum tak lze považovat za pomyslný nový začátek. Zúčastněné země by rády společně nastartovaly proces obměny zastaralé ukrajinské vojenské techniky a výzbroje za tu nejmodernější, která bude tyto přísné alianční standardy splňovat.

.

.

.

.

.

.