português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: EK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pokyny Evropské komise k zajištění jednotného uplatňování práv cestujících v celé EU

V rámci snah zmírnit ekonomické dopady pandemie COVID-19 zveřejnila dne 18. 3. 2020 Evropská komise pokyny k zajištění jednotného uplatňování práv cestujících v celé EU.

Vlády jednotlivých států zavedly různá opatření včetně cestovních omezení a kontrol na hranicích. Účelem těchto pokynů je ujistit cestující, že jejich práva jsou chráněna.

Komisařka pro dopravu Adina Văleanová uvedla: „Při současném hromadném rušení spojů a zpoždění, s nimiž se v důsledku pandemie COVID-19 musejí potýkat cestující i dopravci, chce Evropská komise poskytnout právní jistotu ohledně uplatňování práv cestujících v EU. V případě zrušení spoje musí dopravce cestujícím vrátit peníze nebo je přepravit jinou trasou. Pokud se cestující rozhodnou svou cestu zrušit sami, záleží vrácení peněz na typu jízdenky/letenky a dopravci mohou nabízet poukázky pro pozdější využití. Dnešní pokyny poskytnou velmi potřebnou právní jistotu, jak koordinovaně uplatňovat práva cestujících v celé Evropské unii. Rychle se vyvíjející situaci stále sledujeme a v případě potřeby budou přijaty další kroky.“

Zmíněné pokyny pomohou cestujícím, dotčenému sektoru a vnitrostátním orgánům v této bezprecedentní situaci, kdy vlády jednotlivých států uvalily značná omezení na cestování osob, která mají přímé dopady na dopravní služby v celé Evropské unii. Vysvětlení obsažená v těchto pokynech by také měla pomoci snížit náklady dopravnímu sektoru, který je důsledky této pandemie těžce zasažen. Pokyny se vztahují na práva cestujících v letecké, železniční, autobusové/autokarové a námořní a vnitrozemské vodní dopravě i na odpovídající povinnosti dopravců.

Například pokud je cestujícím jejich spoj zrušen, mohou si vybrat mezi vrácením peněz nebo jinou trasou, kterou budou dopraveni do své cílové destinace později. Pokyny také objasňují, že současné okolnosti jsou „mimořádné“, a proto určitá práva (například nárok na kompenzaci v případě zrušení letu méně než dva týdny před odletem) nelze uplatňovat.

Zdroj: Webové stránky Evropské komise

přílohy

Pokyny EK o právech cestujících (EN) 304 KB PDF (Acrobat dokument) 19.3.2020