македонски  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozpočet na makedonskou vědu roste

Přestože jsou vysoké školství a věda v Severní Makedonii dlouhodobě podfinancované, rozpočet na ně se v posledních letech zvyšuje. To spolu s mezinárodními projekty umožňuje vypisování projektů, kterých se mohou účastnit i české firmy.
 

Dlouhodobá situace v sektoru VVI

Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání se dlouhodobě v Republice Severní Makedonie potýká s mnohými obtížemi. Sektor je dlouhodobě podfinancovaný, univerzitně vzdělaní lidé odjíždějí do zahraničí a země tím přichází o kvalifikovanou pracovní sílu.

Dle informací EUobserver za posledních 30 let přišla země o 10 % obyvatel. Tento problém však není typický jen pro Severní Makedonii, ale celý region západního Balkánu. Proto není lehké najít v zemi vzdělané Makedonce, kteří by byli schopni provádět signifikantní výzkum, vývoj, či inovace. K tomu podíl investic do výzkumu, který je pod 0,4 % HDP patří k nejnižším v Evropě.

 

Naděje posledních let a příležitosti pro české firmy

Přes dříve zmíněné lze říci, že vývoj posledních let přináší mírný optimismus. Od června 2021 existuje Národní rada pro vysokoškolské vzdělávání a vědecko-výzkumnou činnost. Tato instituce, sídlící v hlavním městě Skopje, má za úkol pozvednout kvalitu vysokoškolského vzdělávání a aplikovaného průzkumu a prosazuje zlepšení financování makedonské vědy a vysokého školství prostřednictvím mezinárodních grantů a spolupráce.

Rozpočet na vědu mezi lety 2020 a 2023 vzrostl téměř na dvojnásobek na necelých 8 mil. EUR. Makedonské ministerstvo školství také poskytlo 280 000 EUR na podporu rozvoje laboratoří v rámci vysokých škol. Pro české firmy tak mohou být zajímavé například tendry na elektronové mikroskopy.

Nejzajímavější projekty realizuje Univerzita Cyrila a Metoděje, respektive Fakulta elektroniky a informačních technologií. Vědečtí pracovníci fakulty se v minulých letech podíleli na několika mezinárodních projektech v rámci programů MAAE, IPA, akce COST, NATO, 7. RP, Horizont 2020 a dalších. V průměru fakulta ročně realizuje kolem 10 vědecko-výzkumných projektů s průměrným rozpočtem okolo 700 000 EUR.

Všechny aktuální projekty naleznete na tomto odkazu. V případě zájmu je vám k dispozici obchodní oddělení zastupitelského úřadu ve Skopje na emailové adrese skopje.commerce@mzv.gov.cz .

 

David Černohorský, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Skopji