по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český obranný a bezpečnostní průmysl má v Gruzii dobré jméno

Gruzínské ozbrojené síly v posledních letech prošly rozsáhlou reformou, aby splnily podmínky vstupu do NATO a byly připraveny na bezpečnostní výzvy v regionu jižního Kavkazu. K modernizaci gruzínské armády přispěly také české firmy a jejich výrobky se tradičně těší respektu a oblibě mezi jejími příslušníky. S cílem dalšího prohloubení vládní a firemní spolupráce v obranném průmyslu uspořádalo koncem dubna 2024 Velvyslanectví ČR v Tbilisi společně s Ministerstvem obrany ČR misi českých firem obranného průmyslu v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).  

Slova chvály směrem k českým zástupcům obranného průmyslu zazněla hned během úvodního jednání zástupce vrchní ředitelky sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR Michala Rendla s náměstkem ministra obrany Gruzie Sergem Džanelidzem, během něhož gruzínská strana představila své priority.

Priority gruzínských ozbrojených složek

Na základě vyhodnocení stavu gruzínských ozbrojených složek gruzínská vláda schválila Strategické hodnocení obrany 2021-2025, v němž zdůraznila význam rozvoje kritických obranných schopností a posílení sil pro zvýšení úrovně bojové připravenosti; akvizice, modernizaci a údržbu systémů vyzbrojování a rozvoj infrastruktury; a technologické transformace gruzínské armády.

Armáda definovala ve své Strategii nákupu zabezpečovacích systémů pět prioritních oblastí rozvoje obranných sil: 1) manévrovací schopnosti (pěchotní, mechanizované a obrněné), 2) protivzdušná obrana, 3) pancéřová ochrana, 4) bojové technologie, 5) dělostřelecké a průzkumné schopnosti. Gruzínská vláda v posledních letech v obranném průmyslu zahájila spolupráci s několika zahraničními partnery a je připravena na další partnerství. Státní vojenské vědecko-technické centrum "Delta", které měla delegace také možnost navštívit, v současnosti spolupracuje s partnery z Izraele a USA na výrobě automatických pušek a s polskou společností WB Electronics na výrobě dronů. Státní společnost letecké techniky “Tbilaviamsheni” (TAM)  hledá partnery pro navýšení výrobních a opravárenských kapacit.  

Zájem o české výrobky a technologie obranného průmyslu

Prezentace zástupců českých společností PBS Group, Phonexia, Rescue Trailer, Liaz, SVOS, SHARK AERO a AERO Vodochody AEROSPACE, během nichž představili své výrobky a moderní technologie, přilákala pozornost více než 15 potenciálních gruzínských partnerů ze státní sféry i soukromého sektoru. Nad rámec přítomných firem existuje potenciál v oblasti sledovacích systémů, radarových či leteckých technologií, ale i v segmentu ručních zbraní či pozemní techniky.

Jana Gašparíková, zástupkyně velvyslance, Velvyslanectví ČR v Tbilisi

Galerie


Mise obranného průmyslu 2024