монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Miller jednal o podpoře stipendistů z Mongolska

Praha, 14. března 2024 – O další podpoře studia mongolských stipendistů na českých univerzitách jednal náměstek MŠMT Jaroslav Miller s mongolskou delegací, kterou vedl poradce prezidenta Mongolska pro oblast zahraničí Odbayar Erdenetsogt. V rámci mongolského prezidentského stipendia začalo loni studovat na ČVUT prvních osm vybraných uchazečů.

S Mongolskem v oblasti vzdělávání posilujeme spolupráci, od září u nás začne studovat dalších 22 mongolských stipendistů. Jsme rádi, že mongolská strana si vybrala ČR jako jednu z destinací, kam chce na studia vysílat své talenty,“ uvedl náměstek Miller. V ČR žije jedna z největších mongolských komunit na světě a zřejmě největší v EU, celkem přes 12.600 lidí. České školy od mateřských po vysoké evidují celkem 1932 mongolských dětí, žáků a studentů.

Mongolská vláda vyhlásila v roce 2022 stipendijní program na podporu mladých talentů, kterým umožní získat kvalitní vysokoškolské vzdělání ve vybraných zemích. Kromě ČR jsou to i USA, Kanada či Polsko. Plán vysílání studentů do ČR počítá do budoucna s 30 až 60 stipendisty ročně, kteří by napřed v Mongolsku absolvovali roční jazykovou přípravu, následně roční kurz češtiny v ČR a poté tři roky bakalářského studia v češtině na tuzemské univerzitě, zejména v technologických oborech.

Pilotní spolupráce byla v tomto akademickém roce zahájena na ČVUT, kde zatím v angličtině studuje osm mongolských stipendistů. Od září tohoto roku by pak k ročnímu přípravnému studiu češtiny na Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy mělo nastoupit 22 uchazečů z Mongolska.

Loni byla také obnovena výuku češtiny na Mongolské státní univerzitě, aktuálně má český lektorát 30 studujících. ČR také s Mongolskem spolupracuje v oblasti výzkumu, například v projektu návratu koní Převalského do volné přírody, na kterém se podílejí čeští vědci spolu s pražskou zoo.